parafia Rypin

Siostry Pasterki

ZGROMADZEDNIE SIÓSTR PASTEREK OD OPATRZNOŚCI BOŻEJ

 

    Inspiracją do powstania naszego Zgromadzenia była postać Pana Jezusa Dobrego Pasterza. Dobry Pasterz "szuka setnej zagubionej owcy", szuka zagubionego na bezdrożach życia człowieka, aby mu pomóc wrócić do Ojca. Jezus powiedział, że przyszedł na świat "szukać i zbawić to, co zginęło" (Łk 19, 10).
    Naszym powołaniem jest naśladowanie Chrystusa Dobrego Pasterza, który "życie swoje daje za owce". Nasze życie ma być przepojone duchem wynagrodzenia za grzechy świata, a szczególnie za grzechy przeciw czystości i przeciw życiu, dlatego oprócz ślubowania trzech rad ewangelicznych składamy przyrzeczenie poświęcenia się dla nawrócenia grzeszników.
    Powstanie Zgromadzenia związane jest z osobą Założycielki - Bł. Matki Marii Karłowskiej, która posiadała szczególny charyzmat ratowania słabych, zagrożonych moralnie dziewcząt i kobiet Bł. Maria Karłowska urodziła się 4.09.1865 r. w folwarku Słupówka, dziś Karłowo, na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej (Pałuki).
    Swoje "nietypowe" i "szokujące" na tamte czasy apostolstwo rozpoczęła w Poznaniu w 1892 r. Matka Maria miała oczy i serce szeroko otwarte na świat i na człowieka. Potrafiła dostrzec tych, którzy potrzebują pomocy: biednych, głodnych, chorych, a przede wszystkim tych, dla "których pozostaje tylko margines społeczny -upadłych moralnie.
    Odwiedzając ubogich i potrzebujących w najnędzniejszych zaułkach miasta, zetknęła się z kobietami uprawiającymi zawodowo prostytucję. Odczytując to spotkanie jako Boży znak i wezwanie do pracy apostolskiej, postanowiła zająć się ratowaniem ich dusz. Zaczynała od spotkań ewangelizujących w zaułkach ulic, bramach kamienic, na cmentarzach. Docierała do tajnych domów publicznych i więzień, a także do szpitalnych oddziałów dla wenerycznie chorych kobiet. Zachęcała spotykane kobiety i dziewczęta dc porzucenia grzesznego życia i przygotowywała do przyjęcia sakramentów świętych. Szybko zyskała do swego apostolatu liczne pomocnice i w 1894 r. założyła Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Utworzyła 9 placówek wychowawczych, w tym także 2 szpitale dla wenerycznie chorych kobiet.
    Zmarła w opinii świętości 24 marca 1935 r. w klasztorze Sióstr Pasterek w Pniewitem. W 30 lat później rozpoczęto jej proces beatyfikacyjny. 6 czerwca 1997 r. podczas Mszy św. w Zakopanem beatyfikował ją Ojciec Święty Jan Paweł II
    Obecnie pracujemy na terenie całej Polski w Kazachstanie i w Rzymie. Prowadzimy placówki - opiekuńczo wychowawcze dla dziewcząt, gimnazjum, domy dla samotnych matek przedszkole, placówki opiekuńczo - lecznicze pracujemy jako pielęgniarki, katechetki, organistki, troszczymy się o czystość w kościołach. Każdy może znaleźć pracę dla siebie, taką jaką lubi wykonywać.

    Jednym z naszych domów na terenie Polski od 2003 roku jest placówka w Rypinie gdzie pracujemy w szkołach i troszczymy się o kościół

    Dnia 15 czerwca 1997 r. J.E. Ksiądz Biskup Andrzej Suski, Biskup Toruński, dokonał uroczystego otwarcia Sanktuarium Błogosławionej Matki Marii Karłowskiej w kaplicy Domu Generalnego Sióstr Pasterek w Jabłonowie Pomorskim, które jest nazywane przez odwiedzających - "Sanktuarium wyciszenia i nadziei". Grupy pielgrzymów zapraszamy do odwiedzenia Sanktuarium - modlitwy przy relikwiach Błogosławionej Marii i zwiedzenia minimuzeum oraz odpoczynku w parku. W każdy piątek odprawiana jest Nowenna za przyczyną Błogosławionej, w czasie, której odczytywane są prośby pozostawione przez pielgrzymów i nadesłane pocztą. Prośby o modlitwę oraz wiadomości o łaskach uzyskanych za wstawiennictwem Bł. Marii Karłowskiej prosimy kierować na adres:

Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej
Zamek 19
87-330 Jabłonowo Pomorskie

 


   

Projekt i wykonanie: wrot